Gümrü və Parakarda keçirilən seçkilərin nəticələrinə görə Ermənistanın hakim “Mülki Müqaviləsi” partiyası səslərin cəmi üçdə birini toplaya bilib ki, bu da respublikanın daxili vəziyyətinə böyük təsir göstərəcək.
Qaziler.az xəbər verir ki, bunu “Ana Ermənistan” hərəkatının lideri Andranik Tevanyan “NEWS.ru”ya müsahibəsində bildirib. O, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın siyasətinin qeyri-legitim və erməni xalqı üçün qəbuledilməz olduğu üçün partiyasının uduzduğunu bildirib.
“O, bizi çıxılmaz vəziyyətə saldı. Hamı başa düşür ki, o, artıq bütün imkanlarını itirib. Bu fakt seçkinin nəticələri sayəsində rəsmən qeydə alınacaq. Xalqın onu rədd etdiyi aydındır. Nikol Paşinyanın hər cür elektoratının olması sadəcə bir mifdir, ona inanmaq olmaz”, - Tevanyan hesab edir ki,
Siyasətçinin fikrincə, 2026-cı ilə qədər Paşinyan nəhayət hakimiyyətini itirəcək və Ermənistanda yeni baş nazir seçiləcək. Siyasətçi Ermənistanın baş nazirinin əsəbiləşməyə başladığını, buna görə də müxalifətə qarşı mübahisəli üsullara əl atdığına diqqət çəkib.
“Avropayönlü blok Paşinyanın partiyasının namizədləri ilə birlikdə seçkilərə qatılan Rusiya əleyhinə mövqe tutduğu üçün uğursuzluğa düçar oldu, lakin xalq başqa siyasi qüvvələri seçdi. Odur ki, seçkilərin nəticələrinə diqqətin Ermənistan-Rusiya münasibətlərinin möhkəmləndirilməsinə yönəltməsi təsir edib”, - Tevanyan bildirib.