Rusiya aylar ərzində ilk dəfə "Şahedlər"i işə salmadı: Ekspert mümkün səbəbləri izah edir
Rusiya aylar ərzində ilk dəfə "Şahedlər"i işə salmadı: Ekspert mümkün səbəbləri izah edir backend
Rusiya ordusu uzun müddət ərzində ilk dəfə olaraq Ukrayna ərazisinə pilotsuz təyyarələrin hücumlarını dayandırıb. Ancaq belə bir hərəkətin bir neçə səbəbi ola bilər.
Ukraynalı Hərbi ekspert İvan Stupak bu barədə RBC-Ukraynanın YouTube kanalına şərhində bildirib.
Ekspertin sözlərinə görə, rusiyalıların bu qərarının vahid izahı yoxdur. İndi bir neçə səbəb ola bilər. O xatırladıb ki, hələ ötən ilin martında Rusiya Ukraynaya qarşı 500-ə yaxın pilotsuz uçan aparat atıb, bu ilin martına isə onların sayı artıq 4 minə yaxın olub.
“Nəyinsə xarab olduğunu, nəyinsə məhv olduğunu və indi dronların olmayacağını söyləmək yanlışdır, uzaqgörənlik deyil. Hələlik yalnız bir izahım var. Zamanla dronlar daha çox görünə bilər. Ancaq bu, bəlkə də, məsələn, bir-iki gün toplamaq, cəmləmək və sonra bir anda hər şeyi Ukrayna ərazisinə atmaq cəhdidir, məsələn, 500-dən çox olacaq", - Stupak bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu halda bu, Ukraynanın hava hücumundan müdafiəsinin çox əhəmiyyətli dərəcədə yüklənməsi olacaq və bundan sonra ciddi nəticələr ola bilər.